Kongen gratulerer Luxembourgs nye storhertugpar
Kong Harald gratulerer til Guillaume (43), som i dag ble tatt i ed som ny storhertug og nytt statsoverhode i Luxembourg.
Av NTB | 03.10.2025 15:43:41
Kuriosa og kjendiser: – Min familie og jeg sender våre varmeste gratulasjoner og lykkønskninger til dere som Luxembourgs nye Storhertug og Storhertuginne, skriver kongen i et gratulasjonsbrev publisert på kongehusets nettside.
Skiftet av statsoverhode skjer etter at Guillaumes far Henri (70) tok valget om å abdisere etter 25 år på tronen.
Kong Harald skriver videre at han er trygg på den nye storhertugfamilien kommer til å utføre oppgavene det innebærer, på en utmerket måte.
Storhertugen av Luxembourg har en hovedsakelig seremoniell rolle i landet, som er på størrelse med Vestfold fylke og har 670.000 innbyggere.
(©NTB)