Connect with us

NTB

Klimaaktivist Vebjørn Bjelland Berg dømt etter sultestreik

Published

on

Miljøaktivisten Vebjørn Bjelland Berg fastet for klimaet - nå er han bøtelagt for å ikke å ha hørt på politiet. Foto: Terje Pedersen / NTB

Klimaministerens fetter Vebjørn Bjelland Berg er dømt for å ikke å ha fulgt politiets pålegg da han i fjor høst sultestreiket i et telt utenfor Stortinget.

Kriminalitet og rettsvesen: Han avsluttet streiken etter valget. Da hadde han gått ned 23 kilo på 41 dager, ifølge NRK. Gjentatte ganger ble Bjelland Berg bedt om å fjerne seg med teltet under aksjonen. Han nektet å følge ordre og godta pålegg fra politiet.
Han fikk flere bøter som han nektet å betalte, og i januar gikk saken i Oslo tingrett.
Nå er dommen klar, og Bjelland Berg ble altså dømt for å ikke følge politiets pålegg. Retten mener dog at 38.000 kroner var for strengt, og satte ned boten til 20.000 kroner.
Bjelland Berg sier han vil anke dommen, og dermed er den ikke rettskraftig.
Aktivisten er fetteren til klimaminister Andreas Bjelland Eriksen.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige