Klæbo varsler USA-tur om kamerat Sørloth blir VM-klar: – Solid på alle måter
Johannes Høsflot Klæbo er full av beundring for det kompisen Alexander Sørloth og Norges beste fotballmenn presterer for tiden.
Natur og miljø: Det skiller bare to måneder i alder mellom de 29 år gamle trønderne, og det er tette bånd etter at de ble spleiset sammen gjennom sine bedre halvdeler som har kjent hverandre enda lenger.
Langrennsløperen og fotballproffen snakkes jevnlig og har også feriert i lag. I praksis er Norge bare én seier unna mot Estland 13. november før sluttspillbilletten til fotball-VM 2026 er klar.
Klæbo spilte selv fotball aktivt i mange år. Han var med for Trondheim-klubben Astor i 6. divisjon også etter at han slo igjennom som langrennsløper.
– Det er imponerende og veldig stas å være norsk og følge med på landslaget. Det virker som de har beina godt plantet på jorda og tar en kamp om gangen. Det kommer de til å gjøre i fortsettelsen også. Jeg har stor tro på at de klarer å kvalifisere seg til VM uten at jeg skal «jinxe» det. Gjør de jobben mot Estland, så kan det bli USA-tur neste år, sa Klæbo til NTB tidligere denne uken.
– Har du noe kontakt med Sørloth gjennom sesongen?
– Ja, vi snakkes jevnlig. Det er ikke lenge siden jeg var der på besøk. Det blir spennende å se hva de kan få til. Jeg unner dem alt godt.
Sørloth er også en mann som ikke kvier seg for å snakke i forbindelse med trening og kamp, og ofte er han en mann som sendes i «krigen» når det står alvorlige og vanskelige tema på dagsordenen. For eksempel var han kalt til podiet av Norges Fotballforbund da Norge nylig spilte VM-kvalifiseringskamp hjemme mot Israel.
– Ja. Det er en mann som står trygt i det og er solid på alle måter. Han er mann både for de store anledninger, og en mann til å holde roen når hodet må holdes kaldt, sier Klæbo om kameraten.
Da var Klæbo i Oslo i forbindelse av en forlengelse av sponsorsamarbeidet med Uno-X. En USA-tur er fullt ut gjennomførbar for Klæbo siden mesterskapet i juni og juli 2026 spilles utenom langrennssesongen.
Få norske idrettsutøvere er mer medievant enn Johannes Høsflot Klæbo. Det er ikke få intervjuer den seksdobbelte verdensmesteren fra ski-VM i Trondheim gjennomfører i løpet et år.
(©NTB)