Connect with us

NTB

Kirken får irettesettelse av Datatilsynet

Published

on

Datatilsynet har sendt en irettesettelse til Den norske kirke etter at fødselsmeldinger om medlemmers barn ble innhentet fra Folkeregisteret etter at tillatelsen til dette var opphørt. Foto: Ørn E. Borgen / NTB

Datatilsynet har sendt en irettesettelse til Den norske kirke etter at fødselsmeldinger om medlemmers barn ble innhentet fra Folkeregisteret etter at tillatelsen var opphørt.

Religion og livssyn: I halvannen måned i 2018 innhentet Den norske kirke fødselsmeldinger om medlemmers barn fra Folkeregisteret, etter at tillatelsen til dette var opphørt. Nå har Datatilsynet vedtatt en irettesettelse til Den norske kirke.
– Vi beklager at kirken innhentet fødselsmeldinger fra Folkeregisteret i seks uker i 2018 og at informasjonen om hvordan fødselsmeldinger ble brukt ikke var god nok, sier Jan Rune Fagermoen, avdelingsdirektør for HR, utvikling og digitalisering i Kirkerådet.
Han sier irettesettelsen fra Datatilsynet er forventet og at de ikke kommer til å klage på vedtaket.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige