Menu
Nybiler står klare til å bli sendt med skip på et kaianlegg i Shanghai. Foto: Chinatopix / AP / NTB

Kinas økonomiske vekst overgikk forventningene

Kinas bruttonasjonalprodukt (BNP) vokste 5,4 prosent i årets første kvartal, mer enn analytikernes forventninger.

Av NTB | 16.04.2025 04:42:52

Økonomi og næringsliv: Bruttonasjonalproduktet i første kvartal steg 5,4 prosent fra tilsvarende kvartal i fjor, opplyste Kinas statistiske sentralbyrå onsdag.

Analytikere som Reuters har snakket med, forventet en BNP-vekst på 5,1 prosent.

Fra fjorårets siste kvartal til årets første kvartal var BNP-veksten på 1,2 prosent, mindre enn forventningene om en økning på 1,4 prosent. Fra fjorårets tredje til fjerde kvartal var veksten på 1,6 prosent.

Kinesiske myndigheters mål for inneværende år er en økonomisk vekst på rundt 5 prosent. Analytikere mener dette er ambisiøst, sett i lys av utviklingen i det kinesiske eiendomsmarkedet, saktegående innenlandsk etterspørsel, samt USAs kommende toll på varer som Kina eksporterer til landet.

Kinas statistikkmyndigheter advarte onsdag om at situasjonen for verdensøkonomien nå blir mer komplisert.

(©NTB)

Flere nyheter: