Menu
Kasper Fosser var suveren på langdistansen da verdenscupen i orientering ble innledet i Sverige. Foto: Alf Simensen / NTB

Kasper Fosser suveren i verdenscupåpningen: – Tilnærmet perfekt

Kasper Fosser var overlegen på langdistanse i verdenscupåpningen i orientering. Han startet sist, ledet ved alle passeringer og vant med over fire minutter.

Av NTB | 19.06.2025 20:54:01

Sport: – Det er det beste løpet jeg har gjort i år. Det var tilnærmet perfekt, sa Fosser.

Fosser seiret 4.04 minutter foran sveitsiske Matthias Kyburz, mens svenske hjemmeløpere fulgte på de fem neste plassene i Idre Fjäll.

Lukas Liland ble nest beste nordmann på 8.-plass.

– Det er utrolig moro at jeg har den beste følelsen så langt i år når verdenscupen innledes, og underveis ble det bare ett lite tidstap, sa Fosser, som har vunnet åtte av elleve internasjonale langdistanseløp siden han ble senior.

Hun bommet litt i skrålia i starten og måtte tåle en større bom på 8.-plass. Dermed ble hun tatt igjen av Alexandersson og Aebersold. Sammen med Natalia Gemperle løp de sammen mot mål.

– Det ble nesten litt kjedelig. Det var få valgmuligheter, og vi ble løpende sammen. Det er ikke 3.-plassen jeg er mest stolt over, sa Benjaminsen, som sa at hun iallfall fikk gode svar fysisk.

Jørgen Baklid og Kornelius Kriszat-Løvfald, de to eneste norske som feilet i kvalifiseringen onsdag, løp inn til 1.- og 4.-plass i B-finalen. Dermed får også de være med i A-finale i lørdagens mellomdistanse.

I kvinneklassen ble det svensk seier ved Tove Alexandersson, foran sveitsiske Simona Aebersold og norske Andrine Benjaminsen. Sistnevnte var slått med 6.12 minutter.

Fire norske kvinner var blant de 12 beste, med Victoria Hæstad Bjørnstad som den nest beste av dem på 6.-plass.

(©NTB)