Johannessen med knallsterk plassering i fransk storritt – varsler belønning til lagkameratene
Tobias Halland Johannessen leverte en solid avslutningsetappe og ble nummer fem sammenlagt i sykkelrittet Critérium du Dauphiné.
Sport: Den slovenske superstjernen Tadej Pogacar innkasserte seieren sammenlagt. UAE-rytteren har vunnet tre etapper i årets ritt, men orket ikke å kjempe om seieren søndag. Hjemmehåpet Lenny Martinez vant avslutningsetappen som besto av flere tøffe stigninger.
Tobias Halland Johannessen leverte en knallsterk etappe lørdag og klatret til femteplass sammenlagt. Drøbak-mannen var igjen god søndag og forsvarte plasseringen med 8.-plass på etappen. Uno-X-syklisten viser sterke takter før Tour de France.
– Jeg er superstolt av lagkameratene mine. De gjorde en helt utrolig jobb, sa Johannessen etter målgang.
– Dette er noe vi kan være stolte av. Det er mye bedre enn vi hadde forventet. Vi kom ikke hit med noe mål i sammendraget, men jeg har følt meg bedre og bedre underveis. Jeg må nok belønne dem (laget) med en øl, la han til.
Johannessen holdt følge med sykkelsportens aller største stjerner i rittet. Han endte 6.12 minutter bak Pogacar i sammendraget.
– Det er nesten litt absurd, sa Max-kommentator Theis Magelssen om nordmannens prestasjon.
En Uno-X-trio bestående av Johannessen, Andreas Leknessund og Magnus Cort lå lenge i front av hovedfeltet og var med på å sette opp farten med fire mil igjen. Pogacar og Jonas Vingegaard lå da i rygg på dem.
– De spiser kirsebær med de store, sa Magelssen om Uno-X.
– Hvis han er i denne formen i juli (Tour de France), så er det bare å glede seg. Det kan bli helt spektakulært, sa Magelssen.
Tobias Foss lå i tetgruppen med 15 kilometer igjen, men Ineos-rytteren falt av da tempoet økte. Torstein Træen var involvert i en velt, men kom seg tilbake på sykkelen. Træen er lagkamerat med Martinez i Bahrain-Victorious.
Slovenske syklister har vunnet Critérium du Dauphiné tre av de fire siste årene. Pogacars landsmann Primoz Roglic vant i 2022 og 2024.
Pogacar har vist knallform i innledningen på sesongen og seiler opp som den kanskje største favoritten i Tour de France. Verdens største sykkelfest starter 5. juli i Lille. Pogacar har vunnet rittet tre ganger, sist i fjor.
På tampen måtte Johannessen gjøre jobben selv, og det gjorde han da han flere ganger satte de store stjernene på prøver.
Med seier på søndagens etappe ville Pogacar ha kommet seg opp i 100 proffseirer, men det må vente.
(©NTB)