Jeanmonnot vant i Kollen og sikret duelldrama om krystallkula – Lien sørget for norsk 4.-plass
Franske Lou Jeanmonnot vant skiskytterjaktstarten i Holmenkollen lørdag og sørget for et drama av de sjeldne foran den avsluttende fellesstarten søndag.
Sport: Jeanmonnot tok sin 12. verdenscupseier, og den åttende for sesongen, med kun én bom på standplass.
Tyske Franziska Preuss ble nummer fem, og dermed skiller det fem poeng i Jeanmonnots favør i kampen om sammenlagtseieren i verdenscupen. Det var Preuss som ledet i sammendraget før lørdagens løp.
Avgjørelsen faller i søndagens fellesstart i Holmenkollen.
– Dette ble skikkelig tøft. Jeg bommet i den første serien, og jeg måtte kjempe etter tre strafferunder. Jeg var sliten på slutten, og det skal avgjøres i morgen. Akkurat nå er det hardt å si hvordan det vil gå, men jeg skal i hvert fall gå alt inn, sa Preuss til TV 2.
Lien var bare åtte sekunder unna pallen på sprinten fredag. I etterkant var hun klar på at hun brukte for mye tid på skytebanen. På lørdagens jaktstart gikk det igjen mange sekunder på skytingen, men hun svarte med å få ned alle blinkene på liggende. På første stående ble det en bom på det første skuddet, før hun fylte på den siste serien igjen.
– Jeg er egentlig kjempefornøyd, spesielt med stående. Helt ærlig trodde jeg at jeg spurtet om 4.-plassen og ikke 3.-plassen, så litt skuffet er jeg med det. Utviklingen går i retning av at det går fortere og fortere på standplass, og da kan ikke vi begynne å skyte saktere, sa Lien til TV 2.
– Det ble tatt litt ut av kontekst, og det er på min kappe. Av og til glemmer jeg at det kan bli kokt suppe på spiker. Jeg har lyst til å avslutte på en bedre måte enn her, sa Tandrevold til TV 2 lørdag.
Da endte hun til slutt på 39.-plass etter fire strafferunder. Karoline Knotten ble nest beste norske kvinne på 16.-plass.
Ida Lien kjempet igjen om en plass på pallen, men som i fredagens sprint ble det 4.-plass også på jaktstarten. Lørdag var hun 1,6 sekunder unna 3.-plassen til Østerrikes Lena Häcki-Gross.
Ingrid Landmark Tandrevold hadde et svært tøft utgangspunkt etter sin 55.-plass på sprinten. Fossum-løperen var svært skuffet etter fredagens renn og sådde tvil om skiskytterfremtiden i et intervju med Aftonbladet. I etterkant modererte hun seg.
(©NTB)