Connect with us

NTB

Janteloppet-trøbbel: Må avlyse eliteklassen

Janteloppet har slitt med å hente eliteløpere til skirennet i april. Nå avlyses avviklingen av toppklassen. Janteloppet har slitt med å hente eliteløpere til skirennet i april. Nå avlyses avviklingen av toppklassen.

Published

on

Petter Northug får ikke gå i eliteklassen under Janteloppet i april. Foto: Lise Åserud / NTB

Janteloppet har slitt med å hente eliteløpere til skirennet i april. Nå avlyses avviklingen av toppklassen.

Sport: Det bekrefter Reda El Char til VG.

– Beslutningen handler først og fremst om sesongbelastningen for utøverne. Etter en lang og krevende vinter, med blant annet OL, merker vi at mange eliteløpere er slitne. Flere ønsker derfor å runde av sesongen med et mer uformelt og sosialt arrangement, fremfor å stille til enda et løp med høy intensitet, skriver El Char.

Han driver selskapet bak Janteloppet sammen med skihelten Petter Northug. Janteloppet var tidligere en del av langløpssirkuset Ski Classics, men har ikke en slik status nå. Rennet går 11. april, men blir altså uten eliteklasse.

Også i fjor ble det problemer med avviklingen. Grunnet for få deltakere valgte de å kansellere 40-kilometeren for kvinner. Profilen Astrid Øyre Slind var blant dem som reagerte sterkt på avgjørelsen.

Annonse

Etter en avstemning på Instagram valgte hun å brenne startnummeret.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige