LIVESENTER
Menu
Israels landslagssjef Ran Ben Simon under VM-kvalifiseringskampen mot Norge. Foto: Jonas Been Henriksen / NTB

Israels landslagssjef: – Norge et av de to beste landslag i Europa

Israels landslagssjef Ran Ben Simon er imponert av det norske laget som vant 5-0 på Ullevaal. Han mener at Spania er eneste europeiske landslag på samme nivå.

Av NTB | 11.10.2025 20:33:38

Sport: – Om jeg analyserer det på en rettferdig måte, er Norge et av de to beste landslagene i Europa, sammen med Spania. Dere har hatt superspillere en stund, men nå er det også et lag, sa han.

Han sa at Israel ikke var forberedt på Norges enorme kontringsstyrke.

– Det handlet ikke om overtenning eller manglende tenning, men om at vi ikke forsto motstanderens våpen. Jeg synes vi hadde rett balanse, og vi startet kampen bra, men vi forsto ikke faren i de norske kontringene. For det vil vi få kritikk, og det er rettferdig. Vi lærte en stor lekse i dag, sa han.

– Jeg hadde egentlig ikke lyst til å gi Norge komplimenter etter kampen, men nivåforskjellen var for stor, sa han, og nølte ikke da han ble spurt hva Norge kan oppnå i VM.

– Alt. De kan oppnå alt.

Han klaget ikke på mottakelsen laget fikk i Norge. Det var propalestinske demonstrasjoner utenfor stadion. Det var spredt piping under Israels nasjonalsang, og mot slutten ble det ropt «Free Palestine» fra tribunene.

– De fleste i Norge er fine mennesker, og vi har ikke følt noe negativt. Det er en liten gruppe som ikke forstår vår situasjon, men alle har rett til sin mening. Jeg dømmer ikke folk for det, sa han.

– Vi har ikke møtt på noen problemer. Alt har vært rolig på hotellet, og det var ikke noe ekstremt i atmosfæren på stadion. Det handlet om fotball, og der tapte vi stygt.

Han sa at han håper og drømmer at Israels landslag snart kan få spille hjemmekamper igjen.

– Vi kan spille en stor rolle i det israelske samfunnet, for vi representerer hele samfunnet. Vi må stå sammen i vanskelige øyeblikk som dette, sa han.

(©NTB)