Israelere og palestinere sammen i fredsmarsj
Hundrevis av jødiske og palestinske demonstranter nådde fredag fram til grensa til Gaza etter en flere dager lang marsj for fred fra Tel Aviv.
Politikk: Det var fredsbevegelsen Standing Together som arrangerte marsjen med krav om slutt på krigen og sulten som palestinerne i Gaza rammes av, og løslatelse av de israelske gislene i Gaza.
Ifølge arrangørene deltok flere tusen mennesker i marsjen, mens avisa Haaretz sier at antall deltakere var flere hundre. Både jødiske israelere og palestinere med israelsk statsborgerskap deltok.
Krigen ble utløst av Hamas-angrepet på Israel 7. oktober 2023, der 1200 mennesker ble drept og 250 tatt som gissel.
Minst 54.000 mennesker er drept i Israels påfølgende snart to år lange krig mot Gaza, og FN og hjelpeorganisasjoner sier at sult truer etter at Israel blokkerte for nødhjelp for snart tre måneder siden.
(©NTB)