Ishockey: Oilers til NHL-finale – klart for reprise fra i fjor
Edmonton Oilers slo enkelt Dallas Stars på bortebane i den avgjørende semifinalen i Stanley Cup. I finalen møter de – som i fjor – Florida Panthers.
Sport: Oilers vant kampen i Dallas torsdag 6-3. Dermed sikret laget seg den nødvendige fjerde seieren i best av sju-serien.
Corey Perry, Mattias Janmark og Jeff Skinner sørget for at Oilers ledet 3-0 allerede etter drøyt åtte minutter i første periode. Jason Robertson redusert til 3-1 da klokka viste 11.40.
Roope Hintz sørget for ytterligere en redusering til 3-2 ved 12.27 i andre periode, før Connor McDavid økte til 4-2 for Oilers drøyt to minutter senere.
Robertson sørget for å tenne håpet for hjemmelaget med en redusering til 4-3 etter 38 sekunder i siste periode. Snaut tre minutter senere økte Evander Kane Oilers’ ledelse til 5-3. Med bare elleve sekunder igjen av kampen fastsatte Kasperi Kapanen sluttresultatet til 6-3 med en scoring på åpent mål.
Med seieren torsdag er Oilers også mestere i Western Conference, noe laget fikk det synlige beviset på i form av en stor pokal.
De regjerende mesterne Florida Panthers beseiret på sin side Carolina Hurricanes i sin semifinale med den fjerde seieren onsdag.
Første finalekamp, også den i en best av sju-serie, spilles i Edmonton 4. juni. Det er første gang finalene mellom Detroit Red Wings og Pittsburgh Penguins i 2008 og 2009 at de samme lagene møtes to år på rad.
(©NTB)