Menu
IOC-president Kirsty Coventry (t.v.). Foto: Antonio Calanni / AP / NTB

IOC tillater russiske utøvere under vinter-OL i 2026 under nøytralt flagg

Den internasjonale olympiske komité (IOC) uttaler at de vil la russere delta i vinter-OL i 2026 under nøytralt flagg, hvis de oppfyller strenge krav.

Av NTB | 19.09.2025 16:38:16

Sport: Russiske utøvere har vært utestengt i mange idretter siden krigen mot Ukraina startet i 2022.

Den internasjonale olympiske komité (IOC) har tidligere åpnet for at utøvere fra Russland og Belarus kan delta som nøytrale dersom de oppfyller visse krav. Fredag ble det kjent at russiske utøvere vil kunne delta, men ifølge AFP må utøverne oppfylle strenge vilkår for å kunne delta.

Det opplyses ikke om hva de strenge vilkårene innebærer.

Tillatelsen gjelder kun i individuelle idrettsgrener. Et lite antall russiske og belarusiske utøvere fikk delta under fjorårets sommer-OL i Paris som nøytrale – forutsatt at de oppfylte gitte krav.

– Den utøvende komité vil legge seg på nøyaktig samme linje som i Paris, sier IOC-president Kirsty Coventry i en uttalelse.

Tidligere har IOC besluttet at lag fra Russland og Belarus ikke får delta i de olympiske lekene i Italia. Det betyr blant annet at det russiske herrelandslaget i ishockey ikke blir å se under lekene.

Vinter-OL i Milano og Cortina d’Ampezzo avvikles i tiden 6.-22. februar neste år.

(©NTB)