Connect with us

Lokalt

INP kommer til makten i minst 19 kommuner

Published

on

Partileder Owe Ingemann Waltherzøe og INP fikk 248 mandater i 116 av landets kommunestyrer. Nå er de klare for å sitte i regjering. Foto: Emilie Holtet / NTB

Industri- og næringspartiet (INP) blir en del av det politiske flertallet i minst 19 kommuner etter valget. Det viser en ny oversikt fra Kommunal Rapport.

Politikk: Oversikten fra Kommunal Rapport viser at INPs gode valgresultat så langt har ført partiet til maktens bord i 19 kommuner.Kommunene er Birkenes, Eidsvoll, Eigersund, Fitjar, Giske, Gjøvik, Haram, Herøy, Holmestrand, Kinn, Lillehammer, Nes, Rælingen, Skien, Tvedestrand, Tysnes, Ullensvang, Vega og Ørland.
Oversikten viser forhandlingsresultatene i 319 av 356 kommuner per 5. oktober.
INP fikk 3 prosent av stemmene i sitt første kommunevalg, og er dermed landets 10. største parti målt i oppslutning. Men målt i antall kommunestyrerepresentanter blir partiet det åttende største i kommende periode – med 238 av totalt 9879 mandater.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige