Infantino om Israel-saken: – Fifa kan ikke løse geopolitiske problemer
Fifa-president Gianni Infantino har uttalt seg om Israel-spørsmålet i forbindelse med forbundets styremøte i Zürich.
Politikk: Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) har torsdag publisert en pressemelding med Infantinos uttalelse.
– Fifa kan ikke løse geopolitiske problemer, men organisasjonen kan og må fremme fotball verden over ved å utnytte idrettens samlende, pedagogiske, kulturelle og humanitære verdier, sier Infantino.
NTB fikk bekreftet tidligere på dagen at Israel ikke sto på agendaen under møtet. Det kom samtidig som flere har tatt til orde for å utestenge Israel.
En FN-kommisjon har konkludert med at Israel har begått folkemord mot palestinere på Gaza. Israel har en rekke ganger avvist det siste og har kalt FN-rapporten «forvrengt og falsk».
PFA anklager Israel for brudd på Fifas statutter med blant annet at flere klubber i Israel spiller på okkuperte områder.
– I Fifa er vi forpliktet til å bruke fotballens kraft til å bringe folk sammen i en splittet verden. Våre tanker er hos dem som lider i de mange konfliktene som finnes rundt om i verden i dag, og det viktigste budskapet fotballen kan formidle akkurat nå er et budskap om fred, sier Infantino videre i torsdagens uttalelse.
Sist uke var det bevegelse i Uefa for å sette i stand et møte for å stemme om å utestenge Israel.
Fredsplanen til USAs president Donald Trump i samarbeid med Israels statsminister Benjamin Netanyahu har satt den prosessen på pause, har flere medier meldt.
Palestinas fotballforbund (PFA) har ventet på få behandlet sitt forslag om å sanksjonere Israels fotballforbund siden Fifa-kongressen 17. mai 2024.
Fifas visepresident Victor Montagliani har tidligere uttalt at Det europeiske fotballforbundet (Uefa) burde ta seg av Israel-spørsmålet.
(©NTB)