Hundeavliving ankes til Høyesterett
I to rettsinstanser har dyrevernorganisasjonen Noah tapt kampen for å redde hunden Sam, som ble begjært avlivet etter et saueangrep. Nå tar de saken til topps.
Kuriosa og kjendiser: – Lagmannsretten konkluderer i strid med Stortingets intensjon at det fortsatt er «lav terskel» for å avlive. Noah anker nå saken videre til Høyesterett, skriver de i en pressemelding.
16. juni 2023 angrep hunden Sam fem sauer og to lam på Mysusæter i Gudbrandsdalen. Dyrene ble bitt og skadet. Ett av lammene døde som følge av skadene, mens resten av dyrene måtte nødslaktes.
I etterkant av angrepet ble hunden begjært avlivet, en beslutning som ble påklaget. Eieren fikk ikke medhold i klagen sin. På et tidspunkt overtok Noah eierskapet til hunden.
Organisasjonen tok saken til retten fordi de mener endringene i hundeloven som trådte i kraft et halvt år før angrepet, tilsier at hunden ikke bør avlives. I september tapte de saken i Oslo tingrett, og nå har de tapt saken i Borgarting lagmannsrett.
– Selve intensjonen med den nye hundeloven var å øke terskelen for når man kan avlive en hund. Departementet tok i loven høyde for at ønske om å jage sauer er en «egenskap» ved mange hunder, uten at mange hunder dermed skal avlives. Når lagmannsretten nå mener Sam må dø, handler de etter vår mening i strid med Stortingets intensjon. Forarbeidene til loven er tydelig på at det i slike saker først og fremst skal rettes tiltak mot eierne, og deres sikring av hundene, sier leder Siri Martinsen.
(©NTB)