Hovedmistenkte erkjenner straffskyld etter terrorangrep mot konsertsal i Moskva
Mandag startet rettssaken etter terrorangrepet på en konsertsal i Moskva i fjor, hvor 149 mennesker ble drept. De fire hovedmistenkte erkjenner straffskyld.
Ulykker og naturkatastrofer: Panikk brøt ut i bygningen Crocus City Hall da den ble stormet av fire væpnede menn i mars i fjor. Skytingen startet rett før en utsolgt konsert med det russiske rockebandet Picnic.
Gjerningspersonene skjøt rundt seg med automatvåpen i flere omganger og tente på bygningen. Totalt 149 mennesker ble drept og hundrevis såret i angrepet. Nesten halvparten av ofrene døde av røyk- og kullosforgiftning av brannen, og ikke av skudd, ifølge det statlige russiske nyhetsbyrået Tass, som siterer saksdokumenter.
Terrorangrepet var et av de dødeligste i Russlands historie.
En journalist fra AFP som er i retten, rakk å se de fire ilagt håndjern og i glassbur, før dommeren besluttet å stenge dørene for dagen.
Rundt 30 overlevende var også til stede. En av dem, Tatiana Ruzunova, forteller til nyhetsbyrået at hun aldri rakk å komme seg inn i hallen der det ble skutt.
– Vi så allerede alle i foajeen, kanskje det rettet oss. Vi pustet inn røyk, det er et mirakel at vi ikke gikk inn, sier hun. Ruzunova sier hun ikke klarte å se om de fire hovedmistenkte så ut som de følte seg skyldige, fordi de alle satt med hengende hode.
De to neste rettsmøtene holdes tirsdag og torsdag, også de bak lukkede dører.
Angrepet uløste en bølge av fremmedfiendtlighet og hets mot sentralasiatiske migranter i Russland.
Det vekket også liv i en debatt om hvorvidt dødsstraff skal reintroduseres i landet. Enkelte politikere tok til orde for å oppheve et opphold som ble innført i 1996.
Fire antatte angripere, alle fra den tidligere sovjetrepublikken Tadsjikistan, og 15 andre personer blir nå stilt for retten. De fire hovedmistenkte har erkjent skyld, ifølge det statlige russiske nyhetsbyrået Tass.
Den ytterliggående islamistgruppa IS har tatt på seg ansvaret for angrepet, mens Russland har anklaget Ukraina for å være involvert – en påstand som ukrainske myndigheter har avvist og kalt grunnløs og absurd.
(©NTB)