Connect with us

NTB

Hørt om OL-idretten coastalroing? Nå er den godkjent av idrettsforbundet

Published

on

Handout. Bildet inngår i NTBs tilbud til abonnenter på nyhetsfoto. Bildet skal kun benyttes i forbindelse med angitt sak. Idrettsstyret har i dag vedtatt å godkjenne opptak av to nye idretter, innendørsroing og coastalroing, i Norges Roforbund. Foto: Estela Reinoso / Norges Roforbund / Handout / NTB

Styret i Norges idrettsforbund godkjente torsdag coastalroing og innendørsroing som nye idretter under paraplyen til Norges Roforbund.

Sport: Det var roforbundet som hadde søkt idrettsstyret om godkjenning av de for mange ukjente idrettsgrenene.Begge oppfyller de nødvendige kriteriene for opptak, har NIF konkludert med. For å bli godkjent må følgende kriterier oppfylles:
* Det er fysisk aktivitet av konkurranse-, trenings- og/eller mosjonskarakter
* Aktiviteten er som konkurranseaktivitet målbar etter godkjent regelverk 
* Aktiviteten tilfredsstiller de etiske normer idretten i Norge bygger sin aktivitet på. 
Innendørsroing utføres på romaskiner som registrerer og måler utøvernes prestasjoner. Det gjør det mulig å lage resultatlister basert på innsatsen til de enkelte deltakerne.
Coastalroing er på sin side roing i fysisk båt på vann, men i motsetning til i klassisk roing konkurreres det til havs eller som «beach sprint», heter det i beskrivelsen.
Utøverne må i coastalroing løpe til båten fra en strand, ro og deretter løpe tilbake til målpassering på stranden.
Coastalroing er inkludert i programmet for sommer-OL i Los Angeles i 2028.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige