Menu
Fredrikstad tapte sammenlagt for Crystal Palace i kvalifiseringen til conferenceligaen. Foto: Thomas Andersen / NTB

Heroiske FFK så Europa-drømmen bli knust: – Litt surrealistisk å være skuffet

Igjen sto Fredrikstad godt imot Crystal Palace, men østfoldlaget fant aldri veien til mål og er ute av conferenceligakvalifiseringen med 0-1 sammenlagt.

Av NTB | 28.08.2025 20:14:37

Sport: Det endte målløst i Fredrikstad torsdag etter et relativt sjansefattig oppgjør. Palace var nærmest, men fikk ikke hull på vertenes forsvar.

– Det er en god prestasjon av oss mot et veldig, veldig godt fotballag. Det er litt surrealistisk å stå her og være skuffet over å ha tapt over to kamper mot et så godt lag. Vi forsvarer oss fantastisk bra og holder nullen mot dem. Vi mangler litt kvalitet for å score mål, sa FFK-trener Andreas Hagen til VGTV.

Fredrikstad skapte flere av sine sjanser med lange innkast fra Daniel Eid. Inne i feltet var Palace-spillerne sterkest.

– Det er litt fantasiløst og planløst, sa VGTVs kommentator Yngve Fystro-Gjerde underveis.

Med 1-0-seier sammenlagt er Palace klar for conferenceligaens ligaspill. FFK går inn i en vinter uten europaspill.

Der ventet knalltøff Premier League-motstand. Palace ble til slutt for sterke i kampen om europaspill.

Fra før er Bodø/Glimt (mesterligaen) og Brann (europaligaen) klare for Uefa-turneringer. Rosenborg skal senere torsdag kjempe om en plass i conferenceligaen i møte med Mainz. Trønderne leder 2-1 etter hjemmekampen.

FFK forsvarte seg svært godt i London og tapte bare 0-1 i den første kampen. Dermed var håpet til stede før hjemmekampen. Også der dominerte Palace mye av banespillet, dog igjen uten å få særlig uttelling.

Fredrikstad tok seg til europaligakvalifiseringen med NM-triumfen før jul. Østfoldingene tapte for danske Midtjylland i tredje kvalifiseringsrunde og ble deretter skjøvet ned til conferenceligakvalifiseringen.

(©NTB)

Flere nyheter: