NTB
Hele den norske VM-troppen klarert for spill etter koronatesting

Samtlige spillere i den norske VM-troppen i håndball har avlagt negative koronatester i forkant av første kamp i turneringen.
Medisin og helse: Norge innleder sluttspillet mot Nord-Makedonia fredag. I tråd med Det internasjonale håndballforbundets protokoll er samtlige blitt testet for koronasmitte torsdag.– Alle er definert som negative. Vi har noen som var litt syke før jul, som er friske igjen og som har CT-verdier som er definert som negative, sier lege Thomas Torgalsen til NTB.
Onsdag ble det kjent at VM-arrangøren har justert på hva som er å anse som en positiv koronatest under sluttspillet i Polen og Sverige. Svakt positive tester vil nå få status som negative.
IHF har nemlig besluttet at en koronatest med en CT-verdi på over 30 skal betraktes som negativ til tross for at testen viser sykdom i kroppen. Enkelt forklart gir mye virus i kroppen en prøve med lav CT-verdi. Høy CT-verdi betyr dermed lite virus i kroppen.
I den norske troppen jobbes det naturlig nok bevisst med smittevern.
– Vi prøver å balansere smittevern med at vi skal ha det ålreit sammen i fire uker. Det er på mange måter mer utfordrende enn å ha et veldig strengt regime, sier lege Torgalsen.
– Samtidig synes vi også det er unødvendig. Det kan være litt vanskelig å motivere seg til å gjøre alle tiltakene, men så langt har det gått veldig bra, fortsetter han.
Skadeproblemer er det minimalt av i det norske troppen dagen før åpningskampen mot Nord-Makedonia.
– Alle skal trene i dag, sier Torgalsen.
(©NTB)

