Havvindmøller truer flaggermus
Halvparten av flaggermusartene i Norge er truet av utryddelse. De planlagte vindturbinene i Nordsjøen innebærer en ny fare for noen av dem.
Kuriosa og kjendiser: I mange år har det kommet rapporter om flaggermus som har landet på skip og boreplattformer flere steder i Nordsjøen, skriver NRK.
En teori er at det finnes én eller flere trekkruter mellom Storbritannia og Vest-Norge.
Nå nærmer det seg vedtak om utbygging av havvind i Nordsjøen på Utsira Nord-feltet, vest av øya Utsira, noe som kan bli livsfarlig for flaggermus på trekk.
– Vi vet at vindturbiner kan drepe flaggermus i alle områder, sier Katrine Eldegard, professor i naturforvaltning ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU).
Hun forteller at på den årlige trekkruten gjennom Europa kan arten trollflaggermus krysse mange vindkraftverk.
Nå prøver forskerne å finne ut hvor farlige vindmøllene er for flaggermus, og ikke minst reiserutene i Norge, og mellom Norge og Storbritannia.
(©NTB)








