Menu
FOTO: E. Solberg / Radio Haugaland

Haugaland Kraft Energi får stor strømavtale med 11 kommuner

Haugaland Kraft Energi har vunnet anbudet om å levere strøm til elleve kommuner på Haugalandet og i Sunnhordland.

Av Egil M Solberg | 03.09.2025 11:31:12

Strøm: I mange år har kommunene som eier Haugaland Kraft måtte velge andre leverandører, fordi deres eget kraftselskap har holdt for høye priser og ugunstige strømavtaler. Nå har de levert et tilbud som nådde gjennom.

Avtalen gjelder Haugesund, Karmøy, Bokn, Bømlo, Etne, Fitjar, Stord, Tysnes, Tysvær, Utsira og Vindafjord.

Kontrakten omfatter over 2 000 målepunkter i kommunale bygg og virksomheter som skoler, barnehager, idrettsanlegg og institusjoner. Også kommunale foretak som Karmsund Havn IKS, Haugesund Parkering Drift AS og Stord Vatn og Avløp AS er inkludert.

Avtalen gjelder i fire år, med opsjon på ytterligere to pluss to år. Sauda og Suldal har opsjon på å bli med, noe som kan øke avtalen til 13 kommuner og rundt 2 500 målepunkter.

Ifølge Haugesund kommune er dette første gang så mange kommuner i regionen har gått sammen om en felles strømavtale. Anbudet ble vurdert ut fra kriterier som kvalitet, pris og kompetanse.

Flere nyheter: