reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Dronebilde over raset ved Nesvatnet utenfor Levanger. Nå foreslår regjeringen en midlertidig kompensasjonsordning for godsoperatører som er rammet av dette raset og raset på Raumabanen. Foto: Jan Langhaug / NTB

Godstogselskaper kan få kompensasjon etter stengninger

Regjeringen foreslår å kompensere godstogoperatører for tap etter at Raumabanen og Nordlandsbanen måtte stenge som følge av ras.

Av NTB | 21.11.2025 12:59:11

Økonomi og næringsliv: Samferdselsdepartementet vil opprette en midlertidig ordning for å kompensere godstogoperatører, med en bevilgning på mellom 150 og 200 millioner kroner.

Raumabanen var stengt for trafikk mellom 19. juli og 6. oktober i år etter et jordras ved Verma stasjon, mens Nordlandsbanen har vært stengt for godstrafikk sør for Steinkjer siden kvikkleireskredet ved Levanger 30. august.

I Steinkjer er det etablert en midlertidig godsterminal for trafikk til og fra Bodø, men det er ikke ventet at hele Nordlandsbanen vil åpne for trafikk før neste sommer.

– Det er ingen tvil om at de siste årene har vært krevende for godstogoperatørene. Særlig når uforutsette hendelser har gjort det nødvendig å stenge strekninger i lengre perioder. For godstog er det få eller ingen omkjøringsmuligheter, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) i en pressemelding fra departementet.

Utbetaling av støtten forutsetter at EFTAs overvåkingsorgan Esa godkjenner ordningen.

(©NTB)

Flere nyheter: