Connect with us

Lokalt

Gode muligheter for å se stjerneskudd i helga

Published

on

Meteorsvermen Quadrantidene hadde sin største aktivitet natt til fredag, men været gjør sjansen for å få et glimt enda større natt til lørdag og søndag. Illustrasjonsfoto: Cornelius Poppe / NTB

Meteorsvermen Quadrantidene hadde sin største aktivitet natt til fredag, men været gjør sjansen for å få et glimt enda større natt til lørdag og søndag.

Vær: Det forteller astronom Vegard Lundby Rekaa til VG.– Hvis vi får klarvær, slik det er meldt, så er det håp, sier astronomen.
Quadrantidene, som er blant årets største meteorsvermer, kan gi opptil 120 meteorer i timen.
Ifølge statsmeteorolog Charalampos Sarchosidis ser både Sørlandet og Østlandet ser ut til å få flotte forhold, trolig bes tidlig på kvelden før det kommer skyer.
Mens Midt-Norge trolig har snøbyger i vente, er det bedre lenger nord.
– Det ser også ut som det blir gode muligheter for klar himmel på Finnmarksvidda og lenger vest i fylket, sier Sarchosidis til VG.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige