Gjert Ingebrigtsen straffes ikke av idretten – akkrediteringsnekten fortsetter
Påtalenemnda i Norges idrettsforbund har besluttet å ikke påtale Gjert Ingebrigtsen. Friidrettsforbundet varsler at holdningen til akkrediteringer er uendret.
Kriminalitet og rettsvesen: Nyheten om ingen påtale mot trenertoppen kom fram i en pressemelding fredag. Friidrettsforbundet skriver at de tar avgjørelsen til etterretning.
– Beslutningen er truffet etter at Norges Friidrettsforbund (NFIF) tidligere i år oversendte saken til NIFs påtalenemnd for vurdering av om det foreligger grunnlag for å reise påtale for NIFs domsutvalg i henhold til idrettens regelverk, heter det i uttalelsen.
Friidrettsforbundet har en selvstendig myndighet til å reise påtale direkte for domsutvalget, men har valgt å ikke benytte seg av denne muligheten.
Friidrettspresident Runar Bålsrud forklarer beslutningen slik overfor NTB:
– Det er helt naturlig. Det ville vært rart hvis vi fremmet påtale direkte til domsutvalget når NIFs påtalenemnd har kommet til den konklusjonen de har gjort.
– Vi tror neppe at domsutvalget ville ha kommet til en annen konklusjon, og da ser vi ingen grunn til å bruke mer ressurser på dette, legger han til.
– Idretten må forholde seg til rettskraftige dommer, ikke drive et parallelt rettssystem basert på ensidige påstander som gjentas av de samme som allerede anklaget ham i retten, sier advokatene i en felles uttalelse.
Gjert Ingebrigtsen ble tidligere i år frifunnet for mishandling i nære relasjoner mot flere av sine barn, men friidrettstreneren ble samtidig dømt til betinget fengsel i 15 dager for kroppskrenkelse mot datteren.
Advokat Reisvang sier at friidrettsforbundets anmodning om en påtalevurdering i all hovedsak bygget på samme forhold som var vurdert av Sør-Rogaland tingrett. Der ble Gjert Ingebrigtsen frikjent for de alvorligste forholdene i tiltalen mot ham.
– Friidrettsforbundet har konsekvent valgt å støtte én part i en familiekonflikt, uten å ta hensyn til Ingebrigtsens versjon eller rettens vurderinger. Det er uheldig, og det svekker tilliten til forbundets objektivitet i denne saken, sier advokaten.
Den uttalelsen reagerer friidrettspresidenten på.
– Dette er en urimelig påstand. Utover det har jeg ingen kommentar, sier han til NTB.
Reisvang uttaler også at forholdet knyttet til kroppskrenkelse – som Ingebrigtsen ble dømt for i tingretten – ikke hadde noen tilknytning til hans rolle som trener eller idretten.
– Når selv idrettens egne organer sier nei til sak, bør NFIF ta det til etterretning. Det er på høy tid at denne saken avsluttes – ikke forlenges av særforbundets behov for å markere avstand, sier hun.
Forbundet har de siste årene avslått Gjert Ingebrigtsens ønske om akkreditering til flere mesterskap og stevner. President Bålsrud sier dette standpunktet står fast.
– Det er et eget løp. Friidrettsforbundet har tatt den beslutningen helt uavhengig av både rettssaken og påtalenemndas behandling. En endring vil fordre et nytt styrevedtak, sier han – og utdyper:
– Det som lå til grunn for at Gjert ikke fikk akkreditering til Tokyo-VM, gjelder fortsatt. Det gjaldt brudd på den etiske veiviseren for trenere og forhold knyttet til safeguarding. Vi mener Gjert ikke har oppfylt det som skal til for å få akkreditering, og derfor blir det opprettholdt.
– Dette må være en tung beskjed for alle som opplever lignende trener- og autoritetsforhold i idretten som det brødrene og søsteren har vært gjennom, står det i Skolands melding.
Han har i mange år vært presserådgiver for Henrik, Filip og Jakob Ingebrigtsen.
– Det er ganske håpløst å forholde seg til denne avgjørelsen, så lenge nemnda vurderer trusler om å ødelegge for sønnene som utøvere, samt aggressiv og ødeleggende atferd overfor utøvere under trening, som «handlinger [som] bærer preg av frustrasjon» og familieforhold, skriver Skoland videre, skriver Skoland – og legger til:
– Og at denne frustrasjonen og familieforholdet dermed legitimerer oppførselen. Vurderingen setter en presedens som i stor grad sier at man ikke har verktøy eller vilje for å håndheve den nulltoleransen man har satt for alle former for mobbing, trakassering og vold i idretten.
Det ble også vektlagt at det må vises hensyn til Gjert Ingebrigtsens engasjement som trener for andre utøvere.
Nå håper friidrettspresidenten at saken kan roe seg.
– Dette er en sluttstrek for det som har pågått i formelle kanaler. Vi håper at ting vil gå seg til over tid, og at Gjert bidrar til dette.
Gjert Ingebrigtsen er trener for landslagsløper Narve Gilje Nordås. Han har også flere andre sterke mellomdistanseløpere, blant dem canadiske Kieran Lumb og portugisiske Jose Carlos Pinto, i sin treningsgruppe.
Konflikten i Ingebrigtsen-familien har vært dekket bredt i de norske mediene de siste årene.
Gjert Ingebrigtsens advokater John Christian Elden og Heidi Reisvang kaller beslutningen om ingen påtale viktig og riktig.
Reisvang angriper samtidig friidrettsforbundets håndtering av prosessen.
Advokaten forventer nå at Gjert Ingebrigtsen får være trener på lik linje med alle andre uten det hun kaller «friidrettsforbundets motarbeidelse».
Ingebrigtsen-brødrenes presserådgiver Espen Skoland skriver til NTB at beslutningen om ingen påtale må være en trist erkjennelse for friidrettsforbundet.
I juni ble det kjent at NIFs påtalenemnd hadde avslått anmodningen fra friidrettsforbundet om å suspendere Gjert Ingebrigtsen inntil videre. I en pressemeldingen fra Elden Advokatfirma het det at nemnda hadde lagt vekt på tingrettens bevisvurderinger i straffesaken mot friidrettstreneren.
(©NTB)
