Connect with us

NTB

Ganna vant Dwars door Vlaanderen – sterk tredjeplass til Wærenskjold

Filippo Ganna fra Italia vant sykkelklassikeren Dwars door Vlaanderen etter å ha innhentet Wout Van Aert på oppløpet i Waregem. Filippo Ganna fra Italia vant sykkelklassikeren Dwars door Vlaanderen etter å ha innhentet Wout Van Aert på oppløpet i Waregem.

Published

on

Søren Wærenskjold ble nummer tre i sykkelklassikeren Dwars door Vlaanderen. Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Filippo Ganna fra Italia vant sykkelklassikeren Dwars door Vlaanderen etter å ha innhentet Wout Van Aert på oppløpet i Waregem.

Fotball: Van Aert stakk fra tetgruppen en snau mil før mål og så lenge ut til å skulle holde unna hele veien inn. Ganna ga seg ikke, og 150 meter før mål suste Ineos-rytteren forbi til seier.

Søren Wærenskjold fra Uno-X-laget var aktiv i tetgruppen som jobbet for å innhente Van Aert. Han vant også spurten om tredjeplass rett bak de to første. Nordmannen fikk den siste pallplassen etter fotofinish mot Biniam Girmay.

– Jeg var skuffet over mine prestasjoner i starten av klassikersesongen, så det var hyggelig å få en pallplass etter en god spurt. Jeg hadde gode bein i dag, men ikke toppbein. Det var høyt tempo i feltet, og jeg prøvde å sykle smart og spare krefter til spurten, sa Wærenskjold i et intervju vist på Eurosport.

Ødela to sykler

Ganna vant selv om han byttet sykkel to ganger underveis. Første gang var det på grunn av ødelagt forhjul. Reservesykkelen måtte byttes ut rett før den bratte Eikenberg-stigningen fire mil før mål, da styret sviktet.

Annonse

– Det er forbløffende at jeg vant, men jeg fikk god hjelp fra lagkameratene mine da jeg var uheldig flere ganger. Jeg følte meg sterk i dag, sa Ganna i et intervju vist på Eurosport.

– Selvsagt ville det vært fint om rittet var over 150 meter tidligere, men jeg følte meg helt død mot slutten. Slik er denne sporten, sa Van Aert.

Skuffelser

Han er vant til å svelge skuffelser i Dwars door Vlaanderen. Han ledet inn på oppløpet også i fjorårets utgave av rittet, men ble slått til 2.-plass også da. For to år siden veltet han stygt og pådro seg brudd i kragebein og flere ribbein. Dermed var klassikersesongen hans over.

Onsdagens ritt var siste test før monumentet Ronde van Vlaanderen (Flandern rundt) søndag.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige