Menu
Freia skal lyse opp Freia-uret på Karl Johans gate i regnbuefarger etter at de avsluttet avtalen med foreningen Fri. Foto: Jil Yngland / NTB

Freia avslutter samarbeid med foreningen Fri

Foreningen Fri mister en årlig pengestøtte på 333.000 kroner når Freia avslutter samarbeidet med dem.

Av NTB | 16.05.2025 22:12:49

Økonomi og næringsliv: De siste to årene har Freia produsert Nonstop i regnbuefarger i forbindelse med pride-måneden juni – og samtidig fremmet regnbuevenn-konseptet til Foreningen Fri. Nå har de avsluttet samarbeidet, skriver Dagens Næringsliv.

– Vi fikk en diffus begrunnelse for hvorfor de ikke ønsket å fortsette. De sa de skulle prioritere andre ting, uten at jeg er sikker på hva annet de har valgt å gjøre, sier styreleder Marianne Gulli for foreningen Fri i Oslo og Akershus.

Dermed står regnbuevenn-tilbudet uten sikre inntekter neste år. Det er et tilbud for ensomme skeive som består av en telefontjeneste og et besøksvenn-opplegg med frivillige.

Freia sier at de heller kommer til å lyse opp Freia-uret på Karl Johans gate i Oslo i regnbuefarger for å vise støtte. Beslutningen om å avslutte samarbeidet var rent kommersielt, sier de.

– I 2024 solgte vi kun en tredel av det produserte volumet til full pris og måtte ta ganske store tap for å få omsatt resten. Vi hadde selvfølgelig håpet at vi skulle selge mye bedre og at vi kunne videreføre produktet, men vi må også drive kommersielt bærekraftig, sier kommunikasjonssjef Øyvind Olufsen i Mondelez Norge til DN.

(©NTB)

Flere nyheter: