LIVESENTER
Menu
Saint-Étienne og Eirik Horneland kjemper med ryggen mot veggen. Foto: Laurent Cipriani / AP / NTB

Franske dommertopper innrømmet Horneland-flaks i nedrykksdramaet – nå anker motstanderne

Eirik Hornelands Saint-Étienne tok en uhyre viktig og dramatisk 2-1-seier i fransk fotball søndag. Nå har Lyon levert inn en anke og ber om å få resultatet strøket.

Av NTB | 25.04.2025 15:42:59

Sport: Det er nyhetsbyrået AFP som fredag hevder å få opplyst fra kilder i Lyon at en anke er innlevert i kjølvannet av oppgjøret som kan bli helt avgjørende i Saint-Etiennes kamp for å overleve i toppdivisjonen.

Anken er levert inn til komiteen som har ansvar for å organisere konkurranser for Den franske fotballigaen LFP.

Lyon ber om at resultatet av søndagens kamp settes til side i påvente av at disiplinærkomiteen skal konkludere i en etterforskning som ble innledet onsdag. En avgjørelse er angivelig ventet i begynnelsen av mai.

Ifølge AFPs kilder anser Lyon sjansene som små for at det blir besluttet å spille kampen på nytt, men klubben håper i det minste at anken vil «øke bevisstheten» blant medlemmene i komiteen og dommerforeningen.

Ifølge Lyon og klubbens tekniske direktør Matthieu Louis-Jean skal det også ha blitt kastet mynter på Lyon-spillerne under oppvarmingen før kampen.

I anken som er innlevert viser Lyon til krisemøtene som ble avholdt da kampen ble stanset. Der ble det diskutert i hvilken grad oppgjøret skulle gjenopptas. Klubbledelsen hevder å ha gitt klart uttrykk for at «spillernes sikkerhet ikke kunne garanteres».

Videre peker Lyon, ifølge AFP, på en annen sentral hendelse i kampen: Saint-Etiennes matchvinner Lucas Stassin ble vist det røde kortet, men etter en VAR-sjekk ble avgjørelsen omgjort.

Belgieren fikk i stedet gult kort for taklingen som gjorde at Lyon-profilen Corentin Tolisso måtte forlate banen på båre. Stassin scoret senere sitt andre mål i kampen og fikset en livsviktig Saint-Etienne seier.

Lyon hevder også at LFP og lokale myndigheter advarte før kampen om at oppgjøret ikke ville bli spilt dersom bannere med teksten «død over Lyon» ble vist på stadion. Slike bannere skal ifølge klubben ha vært å se på Stade Geoffroy-Guichard søndag.

Lyon mot Saint-Étienne er et rivaloppgjør i fransk fotball.

Hornelands mannskap kjemper en innbitt kamp for å unngå nedrykk. Laget ligger under streken med fire kamper igjen å spille, men kun målforskjellen skiller opp til Le Havre på kvalikplassen.

Hornelands Saint-Étienne vant søndagens bortekamp 2–1. Oppgjøret ble svært turbulent og måtte blant annet stanses i nesten 45 minutter da en mynt ble kastet mot en av assistentdommerne.

Den franske dommerforeningen innrømmet etterpå at det ble gjort en feilvurdering og konkluderte med at det røde kortet «ikke burde ha blitt omgjort».

(©NTB)

Flere nyheter: