NTB
Forsvarssjefen sier han kunne vært tydeligere i F-16-uttalelse
Eirik Kristoffersen sier han hele tiden har visst at den norske F-16-donasjonen til Ukraina, er i Belgia. Han sier at han kunne vært tydeligere. Eirik Kristoffersen sier han hele tiden har visst at den norske F-16-donasjonen til Ukraina, er i Belgia. Han sier at han kunne vært tydeligere.

Eirik Kristoffersen sier han hele tiden har visst at den norske F-16-donasjonen til Ukraina, er i Belgia. Han sier at han kunne vært tydeligere.
ukraina: Overfor TV 2 sier forsvarssjefen at han under fremleggelsen av den reviderte langtidsplanen for Forsvaret uttalte at «F-16-flyene vi donerte til Ukraina, er en viktig del av det ukrainske luftvernet nå».
– Jeg henviste da til F-16-flyene som vi i den vestlige koalisjonen har donert til Ukraina. I etterkant ser jeg at min uttalelse kunne vært enda tydeligere på det, sier forsvarssjefen til kanalen.
Han sier det er ukrainerne selv som avgjør hvilke fly som får prioritert vedlikehold.
– Jeg har hele tiden visst at de seks flyene vi donerte har vært i Belgia i påvente av vedlikehold, opplyser Kristoffersen via sin pressevakt.
Tirsdag meldte NRK at de norske F-16-flyene som er donert til Ukraina, står på et verksted i Belgia og ikke er satt inn i tjeneste. Dette bekreftet forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) både overfor kanalen og til VG.
(©NTB)