Forbundet har avklart Spania-opphold: Gjert Ingebrigtsen holder seg unna banen sønnene trener på
Gjert Ingebrigtsen har kommunisert til Norges Friidrettsforbund at han ikke blir i nærheten av sønnene sine når de har treningsleir i Spania.
Sport: Det opplyser sportssjef Erlend Slokvik overfor VG. Oppholdet i Sierra Nevada starter i slutten av måneden.
– Gjert skal ikke være der, og har ingen planer om det. Jeg vet ikke nøyaktig hva som skjedde med søknaden, men det er avklart at han ikke skal dit, sier Slokvik.
Han svarer slik på spørsmål om hvordan saken ble avklart:
– Vi har snakket og mailet om det. Gjert ønsker ikke å lage noe støy der.
Jakob, Filip og Henrik Ingebrigtsen skal ha base inne på det inngjerdede senteret i høyden i det sørlige Spania. Der skal de sove, spise og trene.
Gjert Ingebrigtsen har ikke hatt adgang på innsiden av dette området siden bruddet med sønnene i 2022. Han trener i dag løpere Narve Gilje Nordås, Kieran Lumb og Jose Carlos Pinto, som alle skal bo i leiligheter utenfor treningsanlegget i Sierra Nevada. De kommer til å ha enkelte økter inne på senteret.
Det er usikkert om Per Svela reiser til Spania
Slokvik sier til VG at forbundet prøver å legge til rette for at Ingebrigtsen-brødrene trener på andre tider enn utøverne til Gjert Ingebrigtsen. Under rettssaken mot faren tidligere i år sa Jakob Ingebrigtsen at han ikke ønsker kontakt med ham i forbindelse med trening eller konkurranser.
(©NTB)