Menu
Borgerkrigen i Sudan har skapt store problemer for befolkningen. FN har erklært hungersnød i de hardest rammed områdene Mange steder har folk svært begrenset tilgang til vann, helsetjenester og elektrisitet. Her får innbyggere fylle på vann fra et distribueringssenter i hovedstaden. Foto: AP / NTB

FN: Fare for hungersnød i flere områder av Sudan

FN ber det internasjonale samfunnet om å øke finansieringen for å stanse hungersnød i de hardest rammede områdene i Sudan.

Av NTB | 10.06.2025 14:18:16

Økonomi og næringsliv: Verdens matvareprogram (WFP) fastslår at områdene rundt den sørlige delen av den sudanske hovedstaden Khartoum nå har høy fare for hungersnød og ber om umiddelbar internasjonal respons.

– Vi har funnet alvorlige nivåer av sult i Jabal Awliya, en by som ligger rundt 40 kilometer sør for hovedstaden, opplyser Laurent Bukera, WFPs landdirektør i Sudan.

– Behovene er enorme. Vi har sett omfattende ødeleggelser. Befolkningen har begrenset tilgang til vann, helsetjenester og elektrisitet. På toppen av dette har vi registrert et kolerautbrudd, forteller han.

Hungersnød er erklært i fem områder over hele Sudan, inkludert i tre leire for fordrevne nær El-Fasher sørvest i landet.

Over hele landet lider nærmere 25 millioner mennesker av alvorlig matusikkerhet.

Sudans regulære hær og den paramilitære Rapid Support Forces (RSF) har hatt en brutal maktkamp siden april 2023.

Krigen har tatt livet av titusenvis av mennesker og skapt verdens største sult- og fordrivingskriser.

(©NTB)

Flere nyheter: