Flere personer pågrepet etter funn av død mann i Halden
To kvinner og to menn er siktet for medvirkning til grov kroppsskade med døden til følge etter at en voksen mann ble funnet død i Halden torsdag morgen.
Kriminalitet og rettsvesen: Fire personer var på stedet da avdøde ble funnet, og de ble alle pågrepet og siktet.
Ifølge Halden Arbeiderblad ble den avdøde funnet i et boligstrøk. Politiet har ifølge avisa gått fra dør til dør for å samle informasjon.
Påtaleansvarlig Henriette Evensen opplyser til NTB at den avdøde er en voksen mann.
– Han er ikke formelt identifisert, men politiet har en klar formening om hvem det er, sier hun.
Mannen skal obduseres. Evensen sier det er tidlig i etterforskningen og opplyser at siktelsen kan bli endret.
– Det tas sikte på å gjennomføre avhør av de siktede i dag, og det vil bli tatt stilling til varetektsfengsling etter avhørene med de siktede.
– Det er voksne personer – to menn og to kvinner. Relasjonen mellom dem, relasjonen til den omkomne eller tilknytningen til stedet, kan vi ikke si mer om per nå, sier Evensen til Halden Arbeiderblad.
Det er gjort beslag i saken, men politiet vil ikke gå nærmere inn på hva.
– Det er vanskelig å si noe konkret om hvordan hun stiller seg til siktelsen. Det jeg vet, er at klienten tar saken på største alvor og vil forklare seg for politiet når den tid kommer, sier Johansen.
Det er ikke klart for Johansen hvilken rolle politiet mener at hans klient skal ha hatt.
Forsvarerne til to av de andre siktede, advokat Thea Storheier og advokat Vidar Lind Iversen, opplyser til NTB at de foreløpig ikke har noen kommentarer til siktelsene.
Forsvareren til den siste siktede, Hilde Jæger, har ikke svart på NTBs henvendelse torsdag.
Politiet fikk melding om hendelsen klokken 7.50 torsdag morgen. De pårørende er varslet.
Forsvarer Christian Flemmen Johansen sier at klienten hans av praktiske årsaker ikke er avhørt enda.