Menu
I Kongressen kan en løsning på Donald Trumps tolltrusler kanskje finnes, mener Peter Frølich, som er på vei til USA sammen med flere andre norske politikere. Foto: Terje Pedersen / NTB

Flere norske politikere på vei til USA

Flere stortingsrepresentanter fra utenriks- og forsvarskomiteen er på vei til USA, blant dem Høyres Peter Frølich. De skal i møter i Kongressen, melder VG.

Av NTB | 18.01.2026 21:17:04

Politikk: Der kan en løsning på Donald Trumps tolltrusler kanskje finnes, mener Peter Frølich.

– Denne situasjonen løser seg raskest hvis gode krefter i Kongressen selv setter ned foten. Men hvis Trump-administrasjonen faktisk iverksetter straffetiltak mot Europa, må det få konsekvenser, sier Frølich til avisa.

Han vil ikke si noe om hvilke mottiltak EU og Norge må komme med. .

– Men jeg tror alle skjønner at det nå må settes en krystallklar grense. Om Europa forholder seg passive til utpressing som dette, vil de internasjonale spillereglene være endret permanent.

Frp-leder Sylvi Listhaug er ifølge VG også på vei til USA. Partiets kommunikasjonssjef Kjetil Løset viser til Listhaugs uttalelse til NRK på lørdag.

– Det er helt urimelig å koble toll til fremtiden for Grønland og bruke slike trusler mot nære allierte, sa Listhaug til kanalen.

(©NTB)

Flere nyheter: