reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Matteo Franzoso, her i aksjon i verdenscupen i Val Gardena i 2021, døde etter å ha krasjet stygt på trening. Foto: Gabriele Facciotti / AP / NTB

FIS lover sikkerhetsgrep etter dødsulykke

FIS strammer til arbeidet med alpinistenes sikkerhet ytterligere etter den tragiske bortgangen til Matteo Franzoso.

Av NTB | 19.09.2025 17:57:49

Sport: Det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) skriver i en oppdatering at forbundet er «dypt berørt» av Franzosos bortgang.

Den italienske alpinisten Matteo Franzoso (25) døde på sykehus etter å ha krasjet stygt på trening i Chile tidligere denne uken.

– I de kommende ukene vil FIS ytterligere intensivere dialogen med sine interessenter, alltid med ett ledende prinsipp: Utøvernes helse og sikkerhet må komme først, skriver FIS.

FIS jobber videre med sikkerhetsgrep som kollisjonsputer, elektroniske utløserbindinger og hjelmteknologi som tåler gjentatte støt, opplyser forbundet.

– I samarbeid med nasjonale skiforbund, lokale arrangører, trenere, samarbeidspartnere og ikke minst utøverne selv, må vi kartlegge hvor farene er størst. Vi må ta tak i de grunnleggende utfordringene og fremme en kultur der sikkerhet er en integrert del av alle beslutninger, skriver FIS.

Verdenscupsesongen starter som vanlig i Sölden i Østerrike med storslalåmrenn for kvinner og menn den siste helgen i oktober.

(©NTB)

Flere nyheter: