NTB
Uefa avlyser Finalissima-kamp – Argentina avviste løsningsforslag
Argentina og Spania får ikke spilt Finalissima-kampen i Qatar senere i mars. Den avlyses som følge av konflikten i Midtøsten. Argentina og Spania får ikke spilt Finalissima-kampen i Qatar senere i mars. Den avlyses som følge av konflikten i Midtøsten.

Argentina og Spania får ikke spilt Finalissima-kampen i Qatar senere i mars. Den avlyses som følge av konflikten i Midtøsten.
Sport: Det opplyser Det europeiske fotballforbundet (Uefa) i en uttalelse søndag.
Forbundet skriver at det ikke var mulig å bli enig om en alternativ stadion, og at kampen dermed ikke vil bli spilt.
«Etter lange diskusjoner mellom Uefa og arrangørkomiteen i Qatar, meddeler vi i dag at som følge av den politiske situasjonen i regionen, kan ikke Finalissima-kampen spilles», heter det i meldingen.
Oppgjøret var lagt til Qatar 27. mars, men den pågående konflikten i Midtøsten har lenge skapt usikkerhet. Qatar er ett av flere golfstater med amerikanske militærbaser som er blitt angrepet av Iran etter at USA og Israel angrep Iran.
Uefa opplyser at en av de mulige løsningene var å spille kampen på Santiago Bernabéu, men det ønsket ikke Argentina etter som det ville gitt Spania en hjemmefordel. Det ble heller ikke enighet om at det skulle spilles to kamper – en i Madrid og en i Buenos Aires.
Argentina skal ha ønsket å spille kampen etter VM, men Spania hadde ikke plass på kalenderen til det.
Uefa er arrangør av tittelkampen sammen med Det søramerikanske fotballforbundet (Conmebol).
«Det er med stor skuffelse at situasjonen har ført til at lagene ikke får kjempe om tittelen», skriver Uefa søndag.
Uefa uttalte seg tidligere i mars om usikkerheten som rådet rundt kampen.
– Vi er klar over diskusjonen rundt Finalissima gitt situasjonen i regionen. Vi snakker med de lokale arrangørene, og en endelig avgjørelse forventes mot slutten av neste uke, sa en Uefa-talsperson til PA.
Nå er det klart at kampen er avlyst.
Finalissima-kampen spilles mellom vinneren av EM og Copa America.
(©NTB)

