Menu
Fifa-president Gianni Infantino på talerstolen under klubbforeningen ECAs toppmøte i Roma. Foto: Fabrizio Corradetti / LaPresse / AP / NTB

Fifa-sjefen spår at klimakrisen presser fram VM-endring: – Må tenke nytt

Fotballen kan ikke være fastlåst i tradisjoner når kalenderen for framtidige mesterskap skal spikres, mener Fifa-president Gianni Infantino.

Av NTB | 09.10.2025 13:23:39

Vær: Budskapet delte han med delegater på den europeiske klubbforeningen ECAs toppmøte i Roma.

Infantino mener klimakrisen gjør det nødvendig å diskutere når VM skal spilles.

– Hvis du vil spille på samme tid overalt, så kan du mest sannsynlig spille i mars eller oktober. I desember spiller man ikke i én del av verden, og i juli spiller man ikke i en annen del av verden, sa Infantino.

Verdensmesterskapet i fotball er tradisjonelt blitt lagt til juni og juli. Unntaket var 2022-sluttspillet i Qatar, som ble arrangert i november og desember for å unngå den ekstreme ørkenvarmen.

En lignende løsning er ventet for 2034-VM i Saudi-Arabia. Fifa er i gang med å vurdere terminplanen for mesterskapet.

– Vi diskuterer hele tiden, men det handler ikke bare om ett VM. Dette er en generell vurdering. Selv i noen europeiske land er det veldig, veldig varmt å spille i juli, så kanskje vi må tenke nytt, utdypet Infantino til journalister på gangen utenfor møtesalen i Roma.

– Faktisk er den beste måneden å spille fotball i, juni, ikke særlig mye brukt i Europa. Kanskje finnes det måter å optimalisere kalenderen på, men vi diskuterer det og får se når vi kommer fram til noen konklusjoner. Vi må bare ha et åpent sinn, la Fifa-sjefen til.

Infantino antyder videre en mulig utvidelse av klubb-VM. Den nye utgaven hadde i sommer 32 lag, men neste gang kan det bli så mange som 48.

– Det var en suksess, og nå jobber vi sammen for å se hvordan vi kan gjøre den enda bedre, enda større og enda mer betydningsfull, sa Infantino til ECA-delegatene.

(©NTB)