FBI etterforsker Minneapolis-skytingen som terror
To barn ble drept i en skyting mot en katolsk skole i Minneapolis. Nå skal FBI etterforske saken som terror og hatkriminalitet mot katolikker.
Kriminalitet og rettsvesen: De to drepte barna var på åtte og ti år. I tillegg ble 17 personer såret, hvorav 14 var barn.
Den rammede skolen er tilknyttet en katolsk kirke. Barna var samlet til en gudstjeneste da en person i 20-årene åpnet ild mot dem fra et vindu utenfor skolen.
Motivet er så langt ikke kjent og den mistenkte er ikke kjent for politiet fra før.
Politisjef Brian O’Hara i Minneapolis sa tidligere onsdag at gjerningspersonen brukte tre ulike skytevåpen i angrepet, inkludert en hagle og en pistol.
Den antatte gjerningspersonen er identifisert som Robin Westman, en person i 20-årene, skriver FBI-direktør Kash Patel på X.
Ifølge lokalt politi tok Westman sitt eget liv.
President Donald Trump har i en uttalelse beordret at alle offentlige bygninger og institusjoner skal flagge på halv stang til 31. august i respekt for de drepte.
Annunciantion Catholic School huser rundt 400 elever fra første til åttende klasse.