Menu
Bønder fra nesten alle EUs 27 medlemsland demonstrere utenfor EU-hovedkvarteret i Brussel i forbindelse med at EU-kommisjonen la fram sitt budsjettforslag for perioden fra 2028–2034. Foto: Sylvain Plazy / AP / NTB

EU-kommisjonen foreslår rekordbudsjett for neste sjuårsperiode

Krig, konkurranse, høye energipriser og klimaendringer er bakgrunnen for at EU-kommisjonen ber om å få bruke 2000 milliarder euro i sitt neste langtidsbudsjett.

Av NTB | 16.07.2025 17:54:19

Økonomi og næringsliv: Sjuårsperioden som budsjettet skal gjelde for, strekker seg fra 2028 til 2034.

Alle EUs 27 medlemsland må enes om budsjettet for at det skal bli en realitet, og EU-kommisjonens forslag innleder det som etter alt å dømme blir to år med vanskelige forhandlinger.

Summen på 2000 milliarder euro – eller 24.000 milliarder kroner – innebærer en økning på rundt 700 milliarder euro sammenlignet med budsjettet for inneværende sjuårsperiode.

Blant annet legges det opp til en femdobling av forsvarsutgiftene, noe som betyr at sikkerhet er blant EU-kommisjonens fremste satsingsområder i årene som kommer.

Å gjøre EU mer konkurransedyktig, er også viktig for kommisjonen, som foreslår å bevilge 451 milliarder euro til et eget konkurransefond.

– Riktig fokus, men uproporsjonalt. Volumet på budsjettet er altfor stort, det må ned, sier EU-minister Jessica Rosencrantz

Få land har imidlertid en like sparsommelig holdning som Sverige, men ifølge Rosenkrantz er Tyskland og Nederland på samme linje.

Men i EU-parlamentet har flere allerede gitt beskjed om at de vil ha et enda større budsjett.

– Dette budsjettforslaget etterlater ikke nok midler til kritiske prioriteringer, deriblant konkurranseevne, samhørighet, landbruk, forsvar, klimatilpasning og de investeringer som er nødvendig for en bærekraftig økonomi som fungerer for alle, heter det i en uttalelse fra to store politiske grupperinger i EU-parlamentet, EPP og S & D, ifølge nyhetsbyrået Ritzau.

De viser til at deler av budsjettet må brukes til å betale ned på et stort lån som ble tatt opp for å styrke EU-landenes økonomi etter koronapandemien. Som følge av dette mener de at budsjettet i realiteten står stille.

– Det er det største EU-budsjettet noensinne. Det er nødvendig i lys av de utfordringene vi står overfor, sa hun på en pressekonferanse i Brussel onsdag.

– Det er et 2-billionersbudsjett for en ny æra. Det er et budsjett som passer til EUs ambisjoner, som håndterer Europas utfordringer, og som styrker vår selvstendighet. Det er større. Det er smartere. Det er skarpere, framholdt EU-lederen.

Forslaget ble samme dag lagt fram i EU-parlamentet av EUs budsjettkommissær Piotr Serafin. Her kalte han budsjettforslaget for moderne og mer fleksibelt enn tidligere.

Forslaget som nå er lagt fram, viser at det er satt av 300 milliarder euro til jordbruk og 218 milliarder euro til EUs minst utviklede regioner. Budsjettet inneholder også 131 milliarder euro til forsvar og romfart.

EU-kommisjonen vil dessuten bruke 100 milliarder euro på å opprette et Ukraina-fond.

– Dette er et langsiktig engasjement for at Ukraina skal komme seg igjen og gjenoppbygges, sier Serafin.

Nye skatter er imidlertid omstridt, og de pleier å være svært vanskelige å få godkjent av alle EUs medlemsland.

Det nåværende budsjettet (2021–2027) tilsvarer rundt 1,1 prosent av unionens bruttonasjonalinntekt (BNI), mens forslaget for neste sjuårsperiode tilsvarer 1,27 prosent.

Økningen er likevel langt mindre enn hva blant annet Spania har krevd. Landet har ønsket seg nesten et dobbelt så stort budsjett som i inneværende periode.

Sveriges borgerlige regjering mener imidlertid at pengebruken er for stor.

EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen mener imidlertid at pengebruken øker betydelig.

De siste dagene har det vært intense forhandlinger om budsjettets innhold internt i EU-kommisjonen.

Ifølge von der Leyen skal medlemslandene ikke måtte betale inn mer i avgifter til EU-kommisjonen. I stedet vil hun se etter nye inntekter til EU-kassen i form av skatter og avgifter, for eksempel på tobakk og elektronisk avfall.

(©NTB)

Flere nyheter: