Menu
Equinor sier kunstig intelligens ga gevinster verdt 1,3 milliarder kroner for dem og deres partnere i fjor. Illustrasjonsfoto: Cornelius Poppe / NTB

Equinor gir KI æren for milliardinnsparing

Bruk av kunstig intelligens (KI) bidro til verdiskaping og besparelser på 1,3 milliarder kroner for Equinor og deres partnere i fjor, ifølge oljegiganten.

Av NTB | 07.01.2026 09:44:08

Økonomi og næringsliv: – KI er en sentral del av driften vår. Fremover blir KI enda viktigere for å løse industrielle oppgaver sikkert, raskere, mer lønnsomt og i stor skala, sier Hege Skryseth, som er konserndirektør for teknologi, digital og innovasjon.

– Vi bruker KI til å tolke mer seismikk, planlegge og bore flere brønner, drifte anleggene sikkert og lønnsomt, samtidig som vi bruker teknologien til å optimalisere energiforbruk og kutte CO2-utslipp, sier Skryseth i en pressemelding.

– KI er en sentral del av driften vår og blir enda viktigere fremover for å løse industrielle oppgaver sikkert, raskere, mer lønnsomt og i stor skala, sier Skryseth.

Hun sier selskapet har realisert verdier for 3,3 milliarder kroner ved hjelp av kunstig intelligens siden 2020. 1,3 av disse milliardene kom altså i fjor.

– Vi bruker primært «tradisjonell» maskinlæring på våre egne driftsdata. Våre ansatte kan bruke KI-verktøy som copiloter, chatboter og KI-agenter for å løse oppgaver og jobbe på nye måter, sier Skryseth. Blant annet ble seismikkdata for 700.000 kvadratkilometer – over dobbelt så mye som hele Norges areal – tolket med KI-verktøy i 2025, forteller hun.

I tillegg til seismikk og feltutvikling trekker hun fram overvåking som en viktig KI-oppgave. 24.000 sensorer på 700 roterende maskiner bidrar til å forutse feil og vedlikeholdsbehov, noe som gir bedre sikkerhet og mer stabil drift.

Rapporten, som er utarbeidet av Samfunnsøkonomisk Analyse (SØA) for NHO, Abelia, NHO Elektro, Fornybar Norge og Norsk Industri, viser at drøyt halvparten av norske bedrifter – 55 prosent – sier de har tatt i bruk kunstig intelligens. Det er mer enn en dobling siden 2023, da 24 prosent av bedriftene svarte det samme.

Noe av det viktigste som kommer fram i rapporten, er at KI kan frigjøre arbeidskraft, som kan brukes til verdiskapende aktivitet.

– Historisk har teknologiske endringer medført nye, verdiskapende aktiviteter – ikke arbeidsledighet. Politikk og tiltak kan sikre vellykket omstilling, heter det i et kort sammendrag av de viktigste funnene i rapporten.

Equinor sier de har identifisert over hundre nye bruksområder for kunstig intelligens, og at KI er avgjørende for å nå ambisjonen for norsk sokkel fram mot 2035 og å bidra til energisikkerhet og fortsatt verdiskaping.

Onsdag er Skryseth en av bidragsyterne på NHOS årskonferanse, der hun snakker om nettopp Equinors bruk av kunstig intelligens. Organisasjonen legger fram en KI-rapport på en separat konferanse førstkommende mandag.

(©NTB)

Flere nyheter: