– En stemme på Arbeiderpartiet er også en stemme på Rødt, SV og MDG
Med Senterpartiet (Sp) i fritt fall på meningsmålingene, må Arbeiderpartiet (Ap) ta en politisk vending mot venstre for å sikre regjeringsmakt. Dette er historisk.
Politikk: Den siste måling av Respons Analyse for VG / Aftenposten / Bergens Tidende, viser at Rødt med 6 prosent nå er over sperregrensen og kan få en nøkkelposisjon.
Ap-leder Jonas Gahr Støre har åpnet for å regjere alene, men vil trolig trenge støtte fra Rødt og MDG. Støre understreker at politisk avstand gjør regjeringssamarbeid med Rødt umulig, men er åpen for «samarbeid i enkeltsaker.»
Rødtleder Marie Sneve Martinussen forventer betydelig gjennomslag om det skal være snakk om noe avtale med Arbeiderpartiet.
Høyre og FrP advarer mot Rødts innflytelse. Tina Bru (H) kaller det «skremmende,» mens Sylvi Listhaug (FrP) frykter en «katastrofe for vanlige folks trygghet og lommebok.»
– Vil du slippe SV, Rødt og MDG, må du stemme FrP, sier partileder Sylvi Listhaug til Radio Haugaland.
Målingen viser at Ap har gått ned til 25,1 prosent, mens Sp er betydelig svekket til 5,9 prosent. FrP har styrket seg til 22 prosent, med Høyre like bak.