Menu
En person er død etter brannen i en rutebuss på fylkesvei 155 ved Bindingsvannet i Siggerud lørdag kveld. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

En person død etter bussbrann i Nordre Follo – siktelse mot 15-åring endret

En 75 år gammel kvinne er død etter bussbrannen i Nordre Follo lørdag kveld. Siktelsen mot en 15 år gammel gutt er nå endret som følge av dødsfallet.

Av NTB | 07.07.2025 12:44:12

Ulykker og naturkatastrofer: Kvinnen døde av skadene natt til mandag 7. juli ved Haukeland sykehus, opplyser politiet i en pressemelding. De pårørende er varslet.

Kvinnen er en av de tre som var kritisk skadet etter brannen.

Politiet har endret siktelsen mot en 15 år gammel gutt som følge av at kvinnen nå er død.

Gutten var siktet for fremkalling av fare for offentligheten, men lovbruddet regnes nå som grovt som følge av at handlingen har medført tap av menneskeliv, ifølge politiet. Strafferammen er dermed endret fra 15 til 21 år i fengsel.

– Vi mener siktede har fremkalt fare for offentligheten. Som følge av at en person døde, har vi tatt ut siktelse for grov fremkalling av fare for offentligheten, sier politiadvokat Jan Schei i Øst politidistrikt til NTB.

15-åringen har tidligere forklart at brannen ble til ved et uhell. Det mener politiet advokaten det er for tidlig å si noe om.

– Vi etterforsker saken med stor styrke. Vi ønsker å få oversikt for å avklare hva som skjedde forut for denne brannen, sier Schei.

– Det er et sjokk at dette kunne skje. Han er svært lei seg og nedbrutt over det tragiske utfallet dette har fått.

Siktede ble besluttet varetektsfengslet i to uker søndag ettermiddag, men kjennelsen er anket. Gutten har erkjent de faktiske forhold, men har ikke erkjent straffskyld.

Han har erkjent at han hadde med seg brennbar væske på bussen, men sier at brannen startet ved et uhell.

Gutten skal også ha stjålet en hjullaster og er i tillegg siktet for dette. 15-åringen har tidligere vært siktet for en rekke forhold, også før han fylte 15 år.

Brannen startet bak i bussen og spredte seg raskt, ifølge politiet. I tillegg til de tre som ble betegnet som alvorlig skadet etter hendelsen, ble seks personer sendt til legevakten for undersøkelser.

– Vi har ikke fått opplyst om noen endringer i de andre skadedes tilstand, sier politiadvokat Schei.

En av de skadede etter bussbrannen er bussjåføren, bekrefter Yrkestrafikkforbundet (YTF). Sjåføren får oppfølgning av forbundet.

Forbundet mener ulykken dessuten viser at kunnskapen om evakuering og brannberedskap i busser må styrkes. Fagforbundet sier at en intern undersøkelse avdekket at 61,8 prosent av bussjåfører mente de ikke var godt nok beskyttet på jobb.

Politiet vil ikke si om siktelsen kan bli utvidet ytterligere til å omfatte drap.

Da NTB snakket med guttens forsvarer, advokat Ole-Kristian Ringnes, like etter at politiet meldte om dødsfallet, hadde ikke advokaten blitt kjent med de nye opplysningene. En times tid senere sier Ringnes følgende til TV 2:

Det var i 18-tiden lørdag kveld at en buss begynte å brenne på fylkesvei 155 Enebakkveien i Nordre Follo. Det skal ha vært 15 personer om bord da brannen begynte. Senere samme kveld ble gutten pågrepet.

Flere nyheter: