Connect with us

NTB

Eksprins Andrews tidligere hjem ransakes fortsatt

Published

on

Politiets ransaking av Andrew Mountbatten-Windsors hjem er inne i dag tre. Lørdag går politiet gjennom eksprinsens tidligere hjem Royal Lodge, melder Sky News.

Kuriosa og kjendiser: Ransakingen ventes ifølge Sky News å vare til mandag. Bilder viser en kolonne med politibiler som kjører inn på eiendommen i Windsor.

66-åringen ble pågrepet på bursdagen sin torsdag. Han mistenkes for grov tjenesteforsømmelse og ble løslatt etter et elleve timer langt avhør, skriver Sky.

Bakgrunnen for pågripelsen var ifølge flere britiske medier mistanke om at eksprinsen, mens han var britisk handelsutsending, delte hemmeligstemplede rapporter med den overgrepsdømte amerikanske milliardæren Jeffrey Epstein.

Andrew trakk seg fra alle kongelige oppdrag i 2019 etter at Virginia Giuffre sa hun var utsatt for menneskehandel og tvunget til å ha sex med ham ved tre anledninger, to av dem mens hun var 17 år gammel.

Annonse

Den daværende hertugen av York var Storbritannias spesialutsending for handel og investering fra 2001 til 2011, og han anklages i denne perioden for å ha delt rapporter fra et offisielt besøk i Asia med Epstein.

Det skal være snakk om handelsrapporter om Vietnam, Singapore og andre steder. Også andre detaljer om reisen og investeringsmuligheter skal ha blitt sendt til Epstein i de påfølgende månedene.

Den avskiltede prinsen har tidligere avvist å ha gjort noe galt i forbindelse med vennskapet med Epstein.

Som følge av pågripelsen jobber den britiske regjeringen etter sigende med et lovforslag om å ta Andrew ut av arverekken når politietterforskningen er ferdig. Kong Charles’ bror er nummer åtte i rekken, bak prinsene William og Harry og deres barn.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige