Connect with us

NTB

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo: – Uakseptabel hendelse

PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet. PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet.

Published

on

Store politiressurser er på plass ved den amerikanske ambassaden natt til søndag etter at det er meldt om et kraftig smell på stedet. Foto: Javad Parsa / NTB

PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet.

USAs: – Dette er en uakseptabel hendelse som blir tatt på aller største alvor, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) i en uttalelse sendt til NTB.

Hun understreker at ingenting tyder på at situasjonen er farlig for utenforstående.

– Politiet har orientert om at de etterforsker saken med store ressurser, sier hun.
Politiet fikk melding om saken rundt klokken 1 natt til søndag.

En eksplosjon skal ha gått av ved en av inngangene på ambassaden, men førte kun mindre materielle skader.

Annonse

– Nødetatene har hatt store ressurser på stedet, men det er ikke meldt om personskader, skriver Oslo politidistrikt i en pressemelding.

PST koblet inn

Politiets sikkerhetstjeneste (PST) opplyser til Dagbladet at de har kalt inn ekstra personell etter eksplosjonen.

– PST er orientert om hendelsen ved den amerikanske ambassaden, og i løpet av natten har det blitt kalt inn ekstra personell. Foreløpig er det ingen endring av trusselnivået, sier seniorrådgiver Martin Bernsen i PST.

Han legger til at PST samarbeider tett med Oslo politidistrikt, som etterforsker saken.

Ber om tips

Politiet har gjennom natten gjort undersøkelser og lett med både hund, drone og helikopter etter én eller flere mulige gjerningspersoner.

Annonse

– Politiet ser svært alvorlig på slike hendelser i det offentlige rom, og etterforsker saken med store ressurser og høy prioritet, heter det videre i pressemeldingen.

Politiet ber om at de som har tips eller uvanlige observasjoner i området rundt Makrellbekken mellom midnatt og klokken 2 natt til søndag, henvender seg til tipsnettsiden til politiet.

Vitner i nærheten har forklart at eksplosjonen fikk det til å riste i området.

– Ingen kjent trussel

Politiets innsatsleder på stedet, Michael Dellemyr, sier til TV 2 at det er tidlig i etterforskningen og at de ikke vet hva som ligger bak hendelsen.

– Det er ikke noen kjent trussel mot ambassaden, men det er en pågående situasjon i Midtøsten som amerikanerne er involvert i, sier han til kanalen.

Annonse

– Kobler dere eksplosjonen til den situasjonen?

– Nei, vi kobler det ikke til den konflikten. Det er altfor tidlig, sier han.

– Virkelig kraftig

Til VG sier innsatslederen at de har en idé om hva som forårsaket eksplosjonen.

– Men vi ønsker ikke å gå ut med det nå, sier Dellemyr.

Ifølge avisen satte politiet opp sperringer rundt 700 meter fra ambassaden. En tipser forteller at politiet har stoppet alle biler i området for kontroll.

Annonse

– Jeg lå og sov og ble vekket av eksplosjonen. Den var virkelig kraftig. Vi så også kraftig røyk fra ambassaden, forteller en annen tipser til VG.

Det er ifølge politiet ikke noen fare for at det eksploderer igjen.

– Politiet har sjekket stedet for hendelsen og området rundt, og dette skal være trygt for både politiets etterforskere og innbyggerne. Det er ingenting som tilsier at situasjonen er farlig for utenforstående, skriver de i pressemeldingen.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige