Ekspertgruppe: Vårens strømbrudd i Sør-Europa var det første av sitt slag
Strømbruddet som rammet Spania og Portugal i vår, kan ha vært uten sidestykke, ifølge eksperter. Strømbruddet var det mest alvorlige i Europa de siste 20 årene.
Økonomi og næringsliv: Leder Damian Cortinas for de europeiske systemoperatørene (ENTSOE) la fredag fram en foreløpig rapport om hendelsen.
Ifølge ham var en rekke med påfølgende overbelastninger årsaken til at store deler av landene mistet strømmen. Han omtaler strømbruddet som «det første i sitt slag» i Europa.
– Vi tror kanskje det er det første i verden også, sier Cortinas. Han understreker imidlertid at de ikke har all informasjon tilgjengelig fra alle land i verden.
– Dette er nytt territorium. Det er også derfor vi trenger litt mer tid for å forsikre oss om at vi analyserer hva som skjedde og hva som kan skje, men det er det første av sitt slag.
Overbelastninger oppstår når det er for mye elektrisk spenning i et nettverk og utstyret ikke takler belastningen. Det kan forårsakes av at det kommer store mengder strøm inn i nettverket, eksempelvis ved overforsyning eller lynnedslag, eller når beskyttelsesutstyr ikke fungerer.
Strømbruddet i april førte til at både nett- og telefonlinjene var nede, togtrafikk ble satt på vent og hele byer mørklagt i Spania og Portugal og også midlertidig i deler av det sørvestlige Frankrike.
Tidligere har cyberangrep blitt utelukket som årsak.
(©NTB)