Eide ønsker USAs fjerning av Syria-sanksjoner velkommen
Regjeringen er positiv til at USA fjerner sanksjonene mot Syria.
Krig og konflikter: – Jeg ønsker velkommen president Trumps uttalelse om at sanksjonene mot Syra skal løftes, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) i en uttalelse.
– Norge har tatt til orde også for europeiske sanksjonslettelser. President Sharaas regjering må få muligheten til å bevise at de kan forene Syria. Norge vil følge utviklingen nøye og være en konstruktiv venn, heter det videre.
USAs president Donald Trump kunngjorde tirsdag at alle sanksjoner mot Syria skal oppheves, og onsdag møtte han Syrias midlertidige president Ahmed al-Sharaa i Riyadh.
I Syria har Trumps kunngjøring ført til feiring og jubel i gatene. Landets utenriksdepartement har omtalt den som et historisk vendepunkt.
Syria har vært underlagt amerikanske sanksjoner siden 1979, og de er blitt strammet til etter utbruddet av borgerkrigen i 2011.
(©NTB)