reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Foto: Ørn E. Borgen / NTB

Drepte Kjetil André (28) – retten sier nei til løslatelse

Briten som drepte Kjetil André Østhus i Haugesund ønsket å bli løslatt fra tvungent psykisk helsevern, men retten sier nei.

Av Egil M Solberg | 22.12.2025 17:56:28

Nyttårsdrapet: Den britiske mannen som drepte Kjetil André Østhus (28) på nyttårsaften 2021/22 ba nylig Haugaland og Sunnhordland tingrett om å få avsluttet det tvungne psykiske helsevernet.

Mannen, som i 2023 ble dømt til tvungent psykisk helsevern, mente selv at han ikke lenger utgjør en fare.

Retten var uenig. Sakkyndige og behandlere ved Valen sjukehus advarte mot forhøyet voldsrisiko dersom mannen står uten oppfølging. Retten viser blant annet til fare for tilbakefall til rus og manglende evne til selvregulering.

I dommen slås det fast at det vil være «helt prematurt» å avslutte helsevernet nå, og at fortsatt tvungent psykisk helsevern er nødvendig for å verne samfunnet.

Mannen kan be om ny vurdering om tre år.

Flere nyheter: