LIVESENTER
Menu
Drammen-trener Kristian Kjelling så sitt lag slå Elverum borte i onsdagens seriekamp. Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

Drammen sjokkerte Elverum – vant 34-30 borte i eliteserien håndball

Kristian Kjellings Drammen-lag tok en sjelden skalp da Elverum ble slått 34-30 på bortebane i eliteserien håndball.

Av NTB | 10.09.2025 21:55:21

Sport: David Haugstvedt scoret ni mål for Drammen, Espen Gommerud Våg seks, mens 19-årige August Lind Oma leverte ni assist. Laget sluttet seg til Kolstad på tabelltopp som de eneste med seier i begge sine første seriekamper.

Elverum sikret sist helg plass i europaligaens gruppespill ved å slå spanske Torralavega borte og vinne med 11 mål sammenlagt. Laget kom ned på jorda med tap allerede i 2. serierunde, og den første hjemmekampen.

Elverum vant grunnserien forrige sesong og tapte da bare én gang, i bortekampen mot Kolstad.

– Jeg er veldig stolt av gutta. De beholdt roen selv da Elverum kom nærmere. Dette er veldig gøy, sa Drammen-trener Kjelling til TV 2 om sitt unge lag. Sju av spillerne var i aksjon i junior-NM tirsdag.

– Det var kjempemoro. Vi fightet og sloss i 60 minutter, og seieren var vel fortjent selv om Elverum sikkert var litt slitne etter europacupkvalifisering. Jeg er vanvittig imponert over unggutta, sa Våg til TV 2 og kalte Oma «verdens beste servitør».

– Jeg hadde en del assist, men i dag hadde jeg også litt for mange tekniske feil. I dag slo vi dem på at vi spilte smartere enn dem, sa Oma selv til kanalen.

Elverum var på 12-12 à jour for første gang siden 1-1. Da var det spilt litt over 21 minutter, men det skulle også være siste gang at Drammen ikke var i ledelsen.

Kjellings menn rykket igjen til 12-15, og ved pause sto det 14-17.

– Vi kom dårlig inn i kampen. Vi er for sent inn i situasjoner og kommer haltende litt etterpå. Vi må jobbe oss inn med intensitet og fysikk, sa Elverum-trener Børge Lund til TV 2 i pausen.

– Vi vet det blir kjempetøft når de kommer med full gass. Vi har opplevd før å bli tatt igjen i 2. omgang her, sa Kjelling.

Igjen stoppet det opp for hjemmelaget før kampen var vendt. Tre strake Drammen-mål gjenopprettet fire måls ledelse, og denne gang slapp ikke Elverum inn i kampen igjen.

Fem og et halvt minutt før slutt scoret Haugstvedt sitt niende mål og sendte Drammen opp i sju måls ledelse på 26-33.

Elverum tok innpå i sluttfasen, men det var for langt fram, og Drammen kunne juble.

– I dag manglet vi mye, sa Børge Lund til TV 2.

Drammen sjokkåpnet, og etter snaut sju minutter sto det 2-7 i Terningen Arena. Elverum samlet seg, og vel fem minutter senere var stillingen 7-8, men det betydde ikke at kampen var i ferd med å snus.

Han skulle se sine gutter fullføre jobben denne gang. Tremålsledelsen ble økt til fem på 16-21 etter vel fem minutter av 2. omgang, men halvveis i omgangen var Elverum bare ett mål bak på 23-24.

(©NTB)

Flere nyheter: