Donnarumma fikk Yashin-prisen under Gullballen-utdelingen
Italienske Gianluigi Donnarumma ble kåret til forrige sesongs beste målvakt under Gullballen-utdelingen i Paris mandag.
Kuriosa og kjendiser: Utdelingen fant sted under en stjernetung galla i Théâtre du Châtelet i Paris mandag.
Det er andre gang at Donnarumma går til topps. Han vant også i 2021.
Sportsmagasinet France Football står bak den årlige kåringen. Det europeiske fotballforbundet (Uefa) er medarrangør.
Donnarumma bidro sterkt til at Paris Saint-Germain tok en uhyre etterlengtet Champions League-triumf forrige sesong. I tillegg gikk PSG til topps i den franske ligaen.
I sommer forlot Donnarumma overraskende PSG. Storklubben var tydelig på at den ville satse på andre keepere. Dermed gikk ferden videre til Manchester City for prisvinneren.
Mandagens pris er oppkalt etter den russiske keeperlegenden Lev Yashin.
Yashin-prisen har vært utdelt fem ganger tidligere. Aston Villa-keeper Emiliano Martínez hadde vunnet de to foregående årene.
Før den tid gikk Thibaut Courtois (2022), Donnarumma (2021) og Alisson Becker (2019) seirende ut.
På kvinnesiden var det Hannah Hampton som ble hedret med pris. Chelsea-keeperen bidro sterkt til at England tok EM-tittelen i sommer.
I utdelingen av mandagens priser legges 2024/25-sesongen til grunn.
(©NTB)
