Menu
Foto: Trond R. Teigen / NTB

Dette skjer i dag

Dette er blant de ventede hendelsene i dag, tirsdag 30. september.

Av NTB | 30.09.2025 05:37:31

Sport:

Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO) lanserer klokken 10 sin rapport «Økonomisk overblikk», som inneholder ferske tall om stemningen i norsk næringsliv og oppdaterte vekstanslag. Rapporten belyser utfordringer for norske bedrifter i globale verdikjeder, inkludert konsekvenser av nye handelsavtaler mellom USA og EU/Storbritannia, og bedrifters tilpasninger til økt usikkerhet.

USAs forsvarsminister Pete Hegseth har innkalt forsvarets øverste offiserer til et hastemøte med hundrevis av generaler og admiraler på marinekorpsets base i Quantico. President Donald Trump skal delta og holde tale på møtet. Det overraskende møtet følger en rekke uventede beslutninger Hegseth nylig har tatt overfor militære ledere.

Statsminister Jonas Gahr Støre og justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen deltar på et møte med politiet på politihuset på Grønland i Oslo klokka 10.30. I juni var de to i møte med en rekke polititopper om satsing mot organisert kriminalitet i Norge.

I dag holdes en høynivåkonferanse om situasjonen for rohingyaene og andre minoriteter i Myanmar. Rohingyaene er ifølge FN en av verdens mest forfulgte minoriteter. De nektes statsborgerskap i Myanmar. Målet for konferansen er blant annet å mobilisere politisk støtte og opprettholde internasjonal oppmerksomhet om krisen.

FNs sikkerhetsråd holder møte om situasjonen i Kongo. I begynnelsen av 2025 tok den Rwanda-støttede opprørsgruppen M23 kontroll over store områder i Øst-Kongo, blant annet storbyen Goma. Millioner av mennesker er drevet på flukt, og sultnivåene er svært høye. Til tross for avtaler om fred og våpenhvile pågår volden mot sivilbefolkningen fortsatt.

Landslagssjef Ståle Solbakken presenterer troppen som skal spille i VM-kvalifiseringen mot Israel 11. oktober og landskamp mot New Zealand 14. oktober. Uttaket presenteres i Colosseum på Ullevaal stadion klokken 12. U21-landslagstrener Jan Peder Jalland tar ut troppen til landskamp mot Spania 10. oktober.

(©NTB)

Flere nyheter: