Lokalt
Full stans for ammoniakkfabrikk i Sauda – vurderer datasenter
Planene om ammoniakkfabrikk i Sauda blir skrinlagt. Iverson Efuels avslutter prosjektet etter at Statnett trakk tilbake reservert kraft.
Industri: Planene om grønn ammoniakkfabrikk på Birkeland i Sauda er lagt bort. Iverson Efuels peker på usikker nettkapasitet som hovedårsak, men vil nå vurdere datasenter på tomta.
I en e-post til ordfører Håvard Handeland bekrefter daglig leder Hege Økland i Iverson Efuels at prosjektet avsluttes.
Bakgrunnen er at Statnett før jul trakk tilbake reservasjonen på 270 megawatt, etter at prosjektet var mer enn to år forsinket. Ny kapasitet kan først bli tilgjengelig når nettet er oppgradert, anslått til 2033–2035.
– En slik uavklart situasjon er ikke forenlig med å utvikle prosjektet videre, skriver Økland.
Beslutningen kommer kort tid etter at reguleringsplanen for anlegget ble vedtatt i kommunestyret i Sauda.
Selskapet vil nå utrede muligheten for å etablere et datasenter på området. Et slikt prosjekt vil kreve mindre energi i oppstartsfasen og kan gi ny industriaktivitet.
Ordfører Handeland sier avgjørelsen ikke er overraskende.
– Det viktigste nå er at vi har fått en avklaring. Etter en periode med usikkerhet kan vi rette blikket framover, sier han.
Blant motstanderne av ammoniakkplanene er det tilfredshet. Sp-politiker Vegard Mjelkestøl har vært en tydelig kritiker, og i en tidligere meningsmåling svarte 60 prosent av de spurte at de var imot fabrikken.
